Την Πέμπτη 8 Απριλίου το απόγευμα ξεκίνησε η μάχη του Rhodes Tour, του διεθνούς ποδηλατικού αγώνα με etape που διεξάγεται στη Ρόδο με τη συμμετοχή 25 ομάδων και 167 αθλητών. Η πρώτη περιλάμβανε τον πρόλογο, ένα μικρό σε απόσταση ατομικό χρονόμετρο, με μήκος 1900 μέτρα. Πραγματοποιήθηκε στον παραλιακό δρόμο δίνοντας έτσι την ευκαιρία, έστω και από απόσταση λόγω υγειονομικών πρωτοκόλλων, σε αρκετούς φίλους της ποδηλασίας να δουν την πρώτη μάχη. Καθώς η απόσταση ήταν μικρή, οι αθλητές πίεσαν από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο μέτρο της διαδρομής. Νικητής αναδείχθηκε ο 23χρονος Πολωνός Marceli Boguslawski της Πολωνικής ομάδας Mazowsze Serce Polski με χρόνο 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα κάτι που σημαίνει πως είχε μέση ωριαία ταχύτητα 51,097 χλμ/ώρα.

Μόλις 1 δευτερόλεπτο πίσω του τερμάτισε ο 22χρονος Ολλανδός Daan Hoole της SEG Racing Team με προπονητή τον Ιωάννη Ταμουρίδη. Στα 8 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή τερμάτισαν οι Έλληνες Πολυχρόνης Τζωρτζάκης και Παναγιώτης Καρατσιβής που κατέκτησαν την 22η και 28η θέση αντίστοιχα. Η Παρασκευή περιλαμβάνει το πρώτο etape του αγώνα, που είναι και το μικρότερο από τα τρία μεγάλα etape. Έχει μήκος 138,5 χιλιόμετρα και 1615 υψομετρικά. Στο 24ο και στο 100ο χιλιόμετρο υπάρχουν ενδιάμεσα sprint, η κορυφή της μεγαλύτερης ανάβασης βρίσκεται στο 750 χιλιόμετρο και αφού που έχουν προηγηθεί κάποιες μικρότερες αναβάσεις ενώ τα τελευταία 20 περίπου χιλιόμετρα είναι κατηφορικά και επίπεδα, φτάνοντας σε μαζικό sprint.

Ο Marceli Boguslawski θα φορά την κίτρινη φανέλα του πρωτοπόρου ενώ ο 2ος της γενικής κατάταξης, Daan Hoole, θα φορά η λευκή φανέλα αφού προηγείται στην κατάταξη των νέων. Καλύτερη ομάδα μετά τον πρόλογο είναι Νορβηγική Team Coop με την εθνική ομάδα της Ελλάδας να βρίσκεται στη 10η θέση ανάμεσα στις 25 ομάδες που συμμετέχουν.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα του προλόγου:

Θέση Αθλητής Ομάδα Χρόνος ΜΩΤ
1  BOGUSLAWSKI Marceli Mazowsze Serce Polski 0:02:35 51.097
2  HOOLE Daan SEG Racing Academy 0:01 50.769
3  GRASVOLD Dennis Team Coop ,, 50.769
4  DVERSNES Fredrik Team Coop ,, 50.769
5  BENDIXEN Louis Team Coop 0:02 50.446
6  HUGGER Jan Team Lotto – Kern Haus 0:04 49.811
7  LUNDER Erik Team Coop ,, 49.811
8  MILTIADIS Andreas Cyprus 0:05 49.500
9  CRISTA Daniel Romania ,, 49.500
10  GUDMESTAD Tord Team Coop ,, 49.500
11  HECHT Gage Aevolo 0:06 49.193
12  VAN TRICHT Stan SEG Racing Academy ,, 49.193
13  HEIDUK Kim Team Lotto – Kern Haus ,, 49.193
14  KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski ,, 49.193
15  BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski 0:07 48.889
16  TUREK Daniel Team Felbermayr – Simplon Wels ,, 48.889
17  HEMING Mika Maloja Pushbikers ,, 48.889
18  JOLIBERT Clement Team Pro Immo Nicolas Roux ,, 48.889
19  TAEBLING Paul Maloja Pushbikers ,, 48.889
20  KRUL Wessel SEG Racing Academy ,, 48.889
21  HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW 0:08 48.589
22  TZORTZAKIS Polychronis Greece ,, 48.589
23  DAY Thomas SEG Racing Academy ,, 48.589
24  BRUNNER Eric Aevolo ,, 48.589
25  GAŁKA Michał Maloja Pushbikers ,, 48.589
26  TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica ,, 48.589
27  HUPPERTZ Joshua Team Lotto – Kern Haus ,, 48.589
28  KARATSIVIS Panagiotis Greece ,, 48.589
29  FIORELLI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè ,, 48.589
30  AGROTIS Alexandros Cyprus ,, 48.589
31  PLANET Charles Team Novo Nordisk 0:09 48.293
32  STACHOWIAK Adam Mazowsze Serce Polski ,, 48.293
33  FLYNN Sean SEG Racing Academy ,, 48.293
34  GUICHARD Mickaël Team Pro Immo Nicolas Roux ,, 48.293
35  LAUK Karl Patrick Team Pro Immo Nicolas Roux ,, 48.293
36  FRIGO Marco SEG Racing Academy ,, 48.293
37  JUSSAUME Tristan Aevolo ,, 48.293
38  ŠTOČEK Matúš Topforex – ATT Investments ,, 48.293
39  BARTA Tomas Topforex – ATT Investments 0:10 48.000
40  KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica ,, 48.000
41  AASVOLD Kristian Team Coop ,, 48.000
42  FOLTAN Adam Dukla Banska Bystrica ,, 48.000
43  BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski ,, 48.000
44  BAUER Dominik Dauner D&DQ-Akkon ,, 48.000
45  BORRESCH Julian Team SKS Sauerland NRW ,, 48.000
46  BICHLMANN Daniel Maloja Pushbikers ,, 48.000
47  IRVINE Declan Team Novo Nordisk 0:11 47.711
48  THURAU Sven Dauner D&DQ-Akkon ,, 47.711
49  TYRPEKL Karel Topforex – ATT Investments ,, 47.711
50  KEUP Pierre-Pascal Team Lotto – Kern Haus ,, 47.711
51  KOCH Christian Team Lotto – Kern Haus ,, 47.711
52  KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk ,, 47.711
53  GIANNOUTSOS Miltiadis Aeolos of Athens Cycling Team ,, 47.711
54  BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski ,, 47.711
55  BRAND Sam Team Novo Nordisk ,, 47.711
56  WOOD Harrison SEG Racing Academy ,, 47.711
57  ERIKSSON Jacob Team Coop ,, 47.711
58  DREßLER Luca Team Lotto – Kern Haus ,, 47.711
59  VERMEULEN Moran Team Felbermayr – Simplon Wels ,, 47.711
60  STOCKMAN Michiel Team SKS Sauerland NRW 0:12 47.425
61  SHIPLEY Gabriel Aevolo ,, 47.425
62  DAVIS Corey Maloja Pushbikers ,, 47.425
63  SAVINI Daniel Bardiani-CSF-Faizanè ,, 47.425
64  KLABOUCH Petr Topforex – ATT Investments ,, 47.425
65  WOLLENBERG Tim Maloja Pushbikers ,, 47.425
66  ILIAS Periklis Attica Regional Team ,, 47.425
67  MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,, 47.425
68  GROŠELJ Žiga Team Felbermayr – Simplon Wels ,, 47.425
69  ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè ,, 47.425
70  CHRISTAKOS Dimitrios Greece 0:13 47.143
71  PLESEA Valentin Romania ,, 47.143
72  MATSANGOS Alexandros Cyprus ,, 47.143
73  ZOIDL Riccardo Team Felbermayr – Simplon Wels ,, 47.143
74  ŘEHA Filip Tufo – Pardus Prostějov ,, 47.143
75  VOLIKAKIS Christos Greece ,, 47.143
76  ACOSTA Thomas Team Pro Immo Nicolas Roux ,, 47.143
77  GENOV Nikolay Bulgaria ,, 47.143
78  DIMA Emil Romania ,, 47.143
79  PLAMBECK Moritz Dauner D&DQ-Akkon ,, 47.143
80  GATHEMANN Albert Dauner D&DQ-Akkon ,, 47.143
81  ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica ,, 47.143
82  BATTAGLIN Enrico Bardiani-CSF-Faizanè ,, 47.143
83  MCGILL Scott Aevolo ,, 47.143
84  ROVDER Pavol Dukla Banska Bystrica ,, 47.143
85  FRIEDRICH Marco Team Felbermayr – Simplon Wels 0:14 46.864
86  MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Dauner D&DQ-Akkon ,, 46.864
87  LEBEAU Mathis Sprinter Nice Metropole ,, 46.864
88  CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè ,, 46.864
89  GABBURO Davide Bardiani-CSF-Faizanè ,, 46.864
90  GARDELLA Florent Sprinter Nice Metropole ,, 46.864
91  STÖCKLI Jan Team KIBAG-OBOR-CKT ,, 46.864
92  CASTELLARNAU Florent Team Pro Immo Nicolas Roux ,, 46.864
93  GOUBERT Jean Sprinter Nice Metropole 0:15 46.588
94  BONNEFOIX Edouard Sprinter Nice Metropole ,, 46.588
95  BUDZINSKI Tomasz Mazowsze Serce Polski ,, 46.588
96  BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica ,, 46.588
97  DEGUEURCE Joffrey EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling ,, 46.588
98  PAPASTAMATAKIS Kiriakos Rodilios Cycling Team ,, 46.588
99  BABOR Daniel Tufo – Pardus Prostějov ,, 46.588
100  DELACROIX Tristan Sprinter Nice Metropole 0:16 46.316
101  BENNETT Stefan Team Pro Immo Nicolas Roux ,, 46.316
102  MCNEIL Aidan Aevolo ,, 46.316
103  VILA Emiliano Greece ,, 46.316
104  ROLANT Antony Sprinter Nice Metropole ,, 46.316
105  FREULER Jan-André Team KIBAG-OBOR-CKT ,, 46.316
106  PSZCZOLARSKI Wojciech Tufo – Pardus Prostějov ,, 46.316
107  STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW 0:17 46.047
108  RASMANN Frederik Dauner D&DQ-Akkon ,, 46.047
109  ILIADIS Ioannis Aeolos of Athens Cycling Team ,, 46.047
110 CHRISTOPOULOS-CHELLER Pan. Greece ,, 46.047
111  PAPANOV Martin Bulgaria 0:18 45.780
112  GRASSLE Pavel Tufo – Pardus Prostějov ,, 45.780
113  DOBRIN Ioan Romania 0:19 45.517
114  FIALA Petr Topforex – ATT Investments ,, 45.517
115  TARLTON Alexander Team Lotto – Kern Haus ,, 45.517
116  MARCU Adi Narcis Romania ,, 45.517
117  BILIAS Ioannis Rodilios Cycling Team ,, 45.517
118  AVDELAS Alexandros Aeolos of Athens Cycling Team ,, 45.517
119  CAMRDA Karel Topforex – ATT Investments ,, 45.517
120  KUNZ Dominic Team KIBAG-OBOR-CKT ,, 45.517
121  THEILER Ole Team SKS Sauerland NRW ,, 45.517
122  PAVLIDES Konstantinos Cyprus 0:20 45.257
123  SCHORMAIR Fabian Team Felbermayr – Simplon Wels ,, 45.257
124  HARING Martin Dukla Banska Bystrica ,, 45.257
125  SCHUNK Conor Aevolo ,, 45.257
126  DE KEIJZER Gerd Team Novo Nordisk ,, 45.257
127  SAVVAKIS Stamatios Rodilios Cycling Team 0:21 45.000
128  KOUROS Iakovos Rodilios Cycling Team ,, 45.000
129  ORLHAC Boris Team Pro Immo Nicolas Roux ,, 45.000
130  CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè ,, 45.000
131  PETRUŠ Jiří Topforex – ATT Investments ,, 45.000
132  LUMPAROV Georgi Bulgaria 0:22 44.746
133  DOLNICEK Marek Tufo – Pardus Prostějov ,, 44.746
134  RYUSTEMOV Deniz Bulgaria 0:23 44.494
135  VORRIAS Ioannis Team KIBAG-OBOR-CKT ,, 44.494
136  BENHAMOUDA Mehdi Team Novo Nordisk ,, 44.494
137  GREEN Simeon EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling ,, 44.494
138  VERDIJCK Niels EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling ,, 44.494
139  TRIANTAFYLLOU Andreas Attica Regional Team ,, 44.494
140  HNÍK Jakub Tufo – Pardus Prostějov ,, 44.494
141  SOULA Guillaume EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling 0:24 44.246
142  LUNCAN Serban Romania ,, 44.246
143  MAROSOULIS Theodoros Aeolos of Athens Cycling Team ,, 44.246
144  THEOPHANOUS Stavros Cyprus ,, 44.246
145  ANDREEV Yordan Bulgaria ,, 44.246
146  KARRIS Ioannis Aeolos of Athens Cycling Team 0:25 44.000
147  HENNEQUIN Paul Sprinter Nice Metropole ,, 44.000
148  GRABCHEV Stanislav Bulgaria ,, 44.000
149  PALIKARAS Epameinondas Rodilios Cycling Team ,, 44.000
150  HÄSSIG Marco Team KIBAG-OBOR-CKT ,, 44.000
151  NOBEL Rick EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling ,, 44.000
152  PEYROTON-DARTET Thomas EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling 0:26 43.757
153  HUMM Daniel Team KIBAG-OBOR-CKT ,, 43.757
154  NTEGIANNIS Evangelos Attica Regional Team 0:27 43.516
155  VĂIDIAN Iustin-Ioan Romania ,, 43.516
156  ZEGKLIS Nikolaos EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling ,, 43.516
157  MUNDAY Samuel Team Novo Nordisk 0:28 43.279
158  XOURIS Panagiotis Aeolos of Athens Cycling Team 0:30 42.811
159  GRUBER Pavel Tufo – Pardus Prostějov ,, 42.811
160  STEINER Jan Team KIBAG-OBOR-CKT 0:32 42.353
161  NTANOVASILIS Konstantinos Attica Regional Team ,, 42.353
162  PHILOKYPROU Christos Cyprus 0:33 42.128
163  SKYLODIMOS Christos Attica Regional Team 0:35 41.684
164  KASTRANTAS Charalampos Greece 0:46 39.403
165  MASTROSAVVAKIS Ioannis Rodilios Cycling Team 0:50 38.634
166  THYMIDES Constantinos Cyprus 1:15 34.435
DNS  KIRIAKIDIS Ioannis Attica Regional Team

Φωτό αρχείου

Περισσότερα Εδω!