Η Μίλαν νίκησε 2-0 την Σάμροκ Ρόβερς στην Ιρλανδία και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τη νίκη για τους «ροσονέρι» υπέγραψαν οι Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και Χακάν Τσαλχάνογλου.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν νωρίς στο παιχνίδι, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει το σουτ του Γκριν στο 14ο λεπτό.

Η Μίλαν, όμως, ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Τσαλχάνογλου βρήκε με έξυπνη πάσα τον Ζλάταν μέσα στην περιοχή κι αυτός με ιδανικό τελείωμα έκανε το 0-1 στο 23ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 67ο λεπτό, ο Σαλεμάκερς βρήκε τον Τσαλχάνογλου έξω από την περιοχή, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 0-2.

Τα αποτελέσματα του Β` προκριματικού γύρου του Europa League:

Προγκρές (Λουξεμβούργο) – Βίλεμ (Ολλανδία) 0-5

(19΄, 34΄Παυλίδης, 28΄Σάγκλαμ, 46΄ Νάνελι, 65΄Ενταγισιμίγε)

Χάμαρμπι (Σουηδία) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-3

(55΄Τίμπα, 89΄Καμίνσκι, 93΄Μαρτσβίνσκι)

Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φερόε) – Δε Νιου Σεντς (Ουαλία) 5-4 πεν. (2-2 παρ. κ.δ. 1-1)
47′ Πρζιμπίλσκι, 122′ Ραντοσάβλεβιτς – 81′ Σμιθ, 112′ Έμπε

Καϊσαρ (Καζακστάν) – ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 1-4

Βέντσπιλς (Λετονία) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 1-5

Ρενόβα (Βόρεια Μακεδονία) – Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) 0-1

Αραράτ (Αρμενία) – Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) 4-3 παρ. (κ.δ. 3-3)

Αστάνα (Καζακστάν) – Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) 0-1

Τέουτα (Αλβανία) – Γρανάδα (Ισπανία) 0-4

Λίνκολν (Γιβραλτάρ) – Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-5

Κουόπιο (Φινλανδία) – Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 1-1 (4-3 πεν.)

Μποτοσάνι (Ρουμανία) – Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) 0-1

Μπόντο/Γκλιμτ (Νορβηγία) – Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 3-1

Ριτεριάι (Λιθουανία) – Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) 1-5

Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) – Τότεναμ (Αγγλία) 1-2

Γκέτεμποργκ (Σουηδία) – Κοπεγχάγη (Δανία) 1-2

Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) – Γαλατασαράι (Τουρκία)1-3

Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) – Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 2-1

Ολίμπια Λιουμπιάνα (Σλοβενία) – Ζρινίσκι (Βοσνία) 2-3

Κόνανς Κουάι Νόμαντς (Ουαλία) – Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 0-1

Τζουργκάρντεν (Σουηδία)

 – Εουρόπα (Γιβραλτάρ) 2-1

Ρίγα (Λετονία) – Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο) ΔΙΑΚΟΠΗ ΛΟΓΩ ΚΑΙΡΟΥ (23′)

Χιμπέρνιανς (Μάλτα) – Φέχερβαρ (Ουγγαρία) 0-1

Λάτσι (Αλβανία) – Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) 1-2

ΤΣΣΚΑ Σόφια (Βουλγαρία) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 2-0

Σουρουτσένι (Μολδαβία) – Παρτιζάν (Σεβία) 0-1

ΟΦΗ (Ελλάδα) – Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 0-1

Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία) – Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) 2-1

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) 2-1

Ίντερ Εσκάλντες (Ανδόρα) – Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 0-1

Σίλεκς (Βόρεια Μακεδονία) – Ντρίτα (Κόσοβο) 0-2

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Μίλαν (Ιταλία) 0-2

Πιαστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) – Χάρτμπεργκ (Αυστρία) 3-2

Κουκέσι (Αλβανία) – Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 0-4

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία) – Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 0-2

Άρης (Ελλάδα) – Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία) 1-2

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) – Μπάλα Τάουν (Ουαλία) 2-0

Μούρα (Σλοβενία) – Άαρχους (Δανία) 3-0

Βίκινγκ (Νορβηγία) – Αμπερντίν (Σκωτία) 0-2

Κολερέιν (Βόρεια Ιρλανδία) – Μάδεργουελ (Σκωτία) 2-2 (0-3 πεν.)

Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) – Φλοριάνα (Μάλτα) 0-1

Όσιγιεκ (Κροατία) – Βασιλεία (Ελβετία) 1-2

Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβακία) – Γιάμπλονετς (Τσεχία) 5-3 παρ (3-3 κ.δ)

Σερβέτ (Ελβετία) – Ρεμς (Γαλλία) 0-1

Βάτσκα Τόπολα (Σερβία) – Στεάουα (Ρουμανία) 4-5 πεν. (6-6 παρ. 4-4 κ.δ)

Χόνβεντ (Ουγγαρία) – Μάλμε (Σουηδία) 0-2

(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = ‘https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v3.1&appId=178908395503034&autoLogAppEvents=1’;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Περισσότερα Εδω!