ΝΦ

Έχασε το τρίποντο τελικά η Κ-19 του Βόλου φεύγοντας από την Θεσσαλονίκη μόνο με την εμπειρία του αγώνα. Ωστόσο, αυτό ήταν μία πολύ καλή ευκαιρία για τους παίκτες του Βόλου να δείξουν τις ικανότητες του,που στον σημερινό αγώνα η αποστολή αποτελούνταν κατά τα 2/3 από παιδιά γεννημένα το 2002. Ακούγοντας αυτό όλοι θα νόμιζαν πως ήταν ένα ματς με τον Βόλο να στερεί ικανοτήτων από τους παίκτες του ΠΑΟΚ κάτι που δεν συνέβη ούτε ένα λεπτό.

Στο 25 λεπτό ένα λάθος του Ρακή έγινε η αιτία για το αυτογκόλ και ουσιαστικά το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ, στο 47’ ο Στεργιόπουλος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα εξαντλώντας ο διαιτητής όλη την αυστηρότητα του και φυσικά η συνέπεια ήταν η κυανέρυθρη ομάδα να μείνει με δέκα παίκτες (και με 4 βασικούς να λείπουν ήδη από τον αγώνα). Η ομάδα του Στέφανου Ξηροφωτου εμφανίστηκε πολύ καλά στημένη, με παίκτες ενημερωμένους σε θέματα τακτικής, με αμυντικούς προσανατολισμούς με αποτέλεσμα να μην μπορεί η αντίπαλη ομάδα να πλησιάσει την εστία.Ιδιαίτερα κακή η διαιτησία από το 70’ και μετά ενώ στο 85’ τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Δεληγιανίδης και με τον Θεοδωρίδη να έχει μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.Στο 93’ έγινε το τελικό 2-0 από τον Κουτσια ενώ ο αγώνας έληξε στο 97’ με όλους να αναρωτιούνται γιατί…και γιατί ο διαιτητής εμφανίστηκε τόσο απόλυτος και αυστηρός απέναντι στους κυανέρυθρους.

ΒΟΛΟΣ: Προπονητής Στέφανος Ξηροφωτος

ΚΡΑΒΑΡΙΤΗΣ,ΜΠΟΛΗΣ,ΣΤΕΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ,ΧΑΛΚΙΔΗΣ,ΡΑΚΗΣ,ΛΟΓΑΡΑΣ,ΚΑΤΣΑΓΕΩΡΓΙΟΥ,ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΙΔΗΣ,ΜΠΑΛΛΑΣ,ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ,ΠΑΝΤΑΖΕΛΟΣ

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ:ΜΥΛΩΝΑΣ,ΠΑΡΑΣΧΟΥΔΗΣ,ΜΟΛΛΑ,ΝΑΘΑΝΑΗΛΙΔΗΣ,ΒΛΙΩΡΑΣ,ΑΝΤΩΝΟΥΛΗΣ,ΑΓΕΡΩΤΗΣ.