Ενδέκατη σερί νίκη για ΑΕΚ, που επικράτησε δύσκολα με 74-68 του Ηφαίστου Λήμνου

Στην δεύτερη θέση της Α1 μπάσκετ έμεινε η ΑΕΚ, που επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 74-68 του Ηφαίστου Λήμνου, για την 16η αγωνιστική, πετυχαίνοντας την 11η διαδοχική νίκη της. Σημαντικό ρόλο έπαιξε η ανωτερότητα της Ενωσης στα ριμπάουντ (49-28), αλλά και η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων στο 3ο δεκάλεπτο, όταν και η ομάδα της Λήμνου κατάφερε να σημειώσει μόλις 9 πόντους. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λάνγκφορντ με 25 πόντους, ενώ ο Ματσιούλις πρόσθεσε 8 πόντους και 11 ριμπαόυντ. Για τους φιλοξενούμενους ο Μάρκους Γκίλμπερτ είχε 17 πόντους και ο Σον Εβανς 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68

Οι «κιτρινόμαυροι» τα βρήκαν «σκούρα» στο πρώτο ημίχρονο, όπου η ομάδα της Λήμνου παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να το διατηρήσει μέχρι τα αποδυτήρια (42-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «πάρουν κεφάλι» στο σκορ χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα και στο 30΄ το σκορ ήταν 53-51 για την ΑΕΚ. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους (63-51). Ο Ηφαιστος δεν το έβαλε κάτω, πίεσε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ πήρε τελικά τη νίκη χάρη στην σημαντική βοήθεια του Βασίλη Τολιόπουλου, που σημείωσε 8 από τους 10 πόντους του στην 4η περίοδο.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Καρπάνος

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς, Λάνγκφορντ 25 (4/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρέι (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 10 (2), Ματσιούλις 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8 (2/7 σουτ), Έβανς 14 (5/8 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίλμπερτ 17 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάμοντς 6 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτης 4 (1/5 σουτ), Τσαϊρέλης 6 (1/5 σουτ), Μούρτος, Τέρνερ

Το Περιστέρι 61-48 εκτός έδρας τον Πανιώνιο σε ένα κακό ματς

Σε ένα «κακό» παιχνίδι, το Περιστέρι κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τον Πανιώνιο με 61-48, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Περιστερίου έφτασε τις 11 νίκες και βρίσκεται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ενώ οι «κυανέρυθροι» με ρεκόρ 6-10 βρίσκονται μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκρέι με 15 πόντους ενώ 10 πόντους είχε ο Καράμπελας. Για τον Πανιώνιο, ο Βεργίνης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους και Σάμιουελς είχε 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (21-19 υπέρ του Περιστερίου), αλλά η τρομερή αστοχία των «κυανέρυθρων» στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου σημείωσαν μόλις 4 πόντους, έδωσαν διαφορά 12 πόντων στους φιλοξενούμενους (35-23), που κατάφεραν να την διατηρήσουν μέχρι το τέλος χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Το ματς πάντως δεν ήταν καλό και αυτό φαίνεται από τα στατιστικά των δύο ομάδων, καθώς ο Πανιώνιος είχε 15/50 σουτ (30%) και το Περιστέρι είχε 21/67 (31%).

Διαιτητές: Μάνος-Ανδρικόπουλος-Αναστόπουλος Αντ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λίνος Γαβριήλ): Ντουρέν 3, Βεργίνης 14 (1), Πέτροβιτς, Καμαριανός 2, Σάμιουελς 12 (1), ΜακΓκίλ, Σουίτνι 2, Μπάουμαν 2, Καμπερίδης 5 (1), Λαμπρόπουλος 8.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Κάζινς 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 15 (2), Μπλέικ 9 (2τρ., 10ριμπ.), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 1, Καράμπελας 10, Γόντικας, Χάτσερ, Μόουζες 9 (10ριμπ.).

Άνετα το Λαύριο, 78-68 τον Κολοσσό

Μόνο στην έκτη θέση της Α1 μπάσκετ έμεινε το Λαύριο, μετά την εντός έδρας νίκη του 78-68 επί του Κολοσσού Ρόδου, για τη 16η αγωνιστική. Με καλή άμυνα και πρώτο σκόρερ τον Ντεκόζι (20π.), η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο των νησιωτών, οι οποίοι γνώρισαν την τέταρτη διαδοχική ήττα τους και πλέον ισοβαθμούν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με Άρη και ΠΑΟΚ. «Μελανό» σημείο του αγώνα, ο τραυματισμός του Ντόνοβαν Τζάκσον λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Αμερικανό παίκτη του Κολοσσού να αποχωρεί υποβασταζόμενος.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 40-32, 62-46, 78-68

Το Λαύριο έδειξε από το ξεκίνημα την ανωτερότητά του, καθώς προηγήθηκε 9-1 και 25-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου, την οποία έκλεισε με ένα σερί 9-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με τον Κρομά να ισορροπήσουν το ματς και μείωσαν ως τους πέντε πόντους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η πολυφωνία και η καλή άμυνα των γηπεδούχων, τους έδωσαν τη δυνατότητα να ξεφύγουν ακόμη και με 19 πόντους (67-48 στο 32΄). Ο Κολοσσός έκανε μία προσπάθεια να πλησιάσει στο τέλος, αλλά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους επτά πόντους και το Λαύριο ουσιαστικά δεν απειλήθηκε.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Παντελίδης-Ζακεστίδης

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Όλμαν 8 (1), Μουράτος 6, Κουζέλογλου 9 (1), Ντάιμ 6, Ντεκόζι 20 (3), Μαστρογιαννόπουλος 2, Λούντζης 2, Ουότσον 2, Λεγκίκας, Ντέιβις 12 (2), Γερομίχαλος 8, Άουτλο 3

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 16 (8ρ., 5κοψ.), Μπρέιζελτον 2, Τζάκσον 10 (2), Ντάνιελς 6 (11ρ.), Κρομά 18 (1τρ., 9ρ.), Γκρίφιν 9, Μωραϊτης 5 (1), Τουτζιαράκης 2, Παύλος 0

Βήμα παραμονής το Ρέθυμνο, 69-63 τον Ηρακλή

Το Ρέθυμνο εκμεταλλεύθηκε για ακόμη μία φορά την έδρα του και επικράτησε 69-63 του -μέχρι σήμερα ισόβαθμού του- Ηρακλή, για τη 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Με κορυφαίο τον Κόνερ Φράνκαμπ, που πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, η κρητική ομάδα πέτυχε την έβδομη νίκη της σε οκτώ παιχνίδια στο «Μελίνα Μερκούρη» και παραμένει στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Σούλερ με 17π. και ο Καββαδάς με 15π. και 10ρ. ξεχώρισαν από τους Θεσσαλονικείς, που έχασαν έδαφος στη μάχη της παραμονής, τουλάχιστον όμως προστάτευσαν το +18 του πρώτου γύρου (74-56).

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του και, ακόμη κι όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 36-27 (18΄), ο Ηρακλής «απάντησε» με σερί 10-0 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 37-36. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, δύο τρίποντα του Χριστοδούλου έδωσαν «αέρα» επτά πόντων στο Ρέθυμνο (60-53 στο 35΄), τη στιγμή που ο «Γηραιός» χρειάστηκε εξίμισι λεπτά για να πετύχει τους πρώτους του πόντους. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν ψύχραιμοι στο φινάλε και κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη, που τους φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητές: Σώμος-Θεονάς-Πιτσίλκας

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 4 (8ρ.), Χότον 2, Χάρις 11 (3), Κάρτερ 9 (2), Φράνκαμπ 19 (2τρ. 6ασ.), Χριστοδούλου 11 (2), Μαραγκάκης, Σπυριδωνίδης 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γαρέζος, Γκόρντον 3, Ραζής

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τέπιτς 5 (1τρ., 8ρ.), Καββαδάς 15 (10ρ.), Σούλερ 17 (5ασ.), Ντέιβις 4, Χάνλαν 14 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ, Ζάρας 5 (1), Γκάρετ

Διέλυσε τον Ιωνικό ο ΠΑΟΚ (110-80)

Κυρίαρχος από την αρχή της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ υπέταξε με άνεση σήμερα, στο PAOK Sports Arena, για τη 16η αγωνιστική της Basket League, τον Ιωνικό Νίκαιας, με 110-80. Αποτέλεσμα που του έδωσε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα, με το οποίο κάλυψε και τη διαφορά των 17 πόντων που έχασε στο ματς του πρώτου γύρου (83-66). Κορυφαίοι για τον «Δικέφαλο» ήταν οι Αντουέιν Ουίγκινς (26 π., 6 ριμπ.), Σάνον Σόρτερ (20π., 5 ασ., 1κλ), Ανταμ Σμιθ (19π.). Πρώτος σκόρερ για τον Ιωνικό ήταν ο Βίνσετ Σίμπσον (19 π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80

Παραγωγικός επιθετικά και αποτελεσματικός αμυντικά, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 5’ με 12-4, απόσταση που δύο λεπτά αργότερα «ανέβηκε» στο +13 (19-6) και στο 13’ στο +18 (38-20). Με τον Ιωνικό ανήμπορο, ουσιαστικά, να αντιδράσει, ο «Δικέφαλος» απέκτησε «αέρα» 21 πόντων στο 15’ (48-27), επίπεδο στο οποίο διατήρησε την απόστασή του ως το ημίχρονο. Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +34 στο 25’ (77-43) και με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, το +37, στο 30’ (90-53). Στην τέταρτη περίοδο ο Κώστας Χαραλαμπίδης έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχή στους νεαρούς Καραμανώλη, Ιατρίδη.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Ζαχαρής, Παγώνης

ΠΑΟΚ (Κώστας Χαραλαμπίδης): Σμιθ 19 (5), Μπράουν 9, Τσόχλας 6 (2), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 7, Μπεστ 15 (3), Καραμανώλης, Ιατρίδης 2, Σόρτερ 20 (2), Ουίγκινς 26, Σαρικόπουλος, Νόουλς 6

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μιχάλης Κουταλιανός): Αρνέτ 7 (1), Μόμπλεϊ 13 (2), Τζόουνς 11 (2), Μπατής 2 , Σάφτενααρ 5, Κατούφας 7 (1), Σχορτσανίτης, Κώττας 2, Δημάκος 5, Σίμσον 19 (5), Κάλαχαν 9 (1)

Έχει δυνατό… σφυγμό ο Αρης

Έδειξε… χαρακτήρα ο Αρης και με ευκολία επικράτησε σήμερα, για τη 16η αγωνιστική της Basket League, της Λάρισας με 90-72. Αποτέλεσμα που τον κρατά «ζωντανό» στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού, του δίνει την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα, με την οποία, μάλιστα, κάλυψε και τη διαφορά των 15 πόντων, που έχασε στον πρώτο γύρο.

Κορυφαίος για τους «κίτρινους», οι οποίοι τελείωσαν το παιχνίδι με 33 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 12 κλεψίματα και 3 κοψίματα, ήταν ο Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς (22π., 4 ριμπ, 3 ασ., 1 κ.). Πρώτος σκόρερ για τους Θεσσαλούς ήταν ο Αντονι Χίκεϊ (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 43-29, 70-46, 90-72

Ο Αρης επέβαλε το ρυθμό του από την αρχή του ματς, προηγήθηκε στο 7’ με +15 (21-6), απόσταση που «ψαλίδισαν» οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο (27-21). Οι Θεσσαλονικείς, ωστόσο, έδειξαν καλά αντανακλαστικά, έφυγαν στο ημίχρονο +14 (43-29), στο 28’ απέκτησαν «αέρα» 21 πόντων (63-42) και στο 33’ ήταν στο +29 (83-54). Η Λάρισα πάλεψε να μειώσει, για να μη χάσει τη διαφορά της από τη μάχη του πρώτου γύρου, καταφέρνοντας μόνο να μειώσει στους 19 πόντους (87-68), λίγο πριν το φινάλε.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Παναγιώτου, Παφίλης

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Μποχωρίδης 4, Φλιώνης 6 (2), Μιλόσεβιτς 8 (1), Ντραγκίτσεβιτς 22, Μόρις 14 (2), Φιτζπάτρικ 7 (1), Μπράουν 12 (2), Σιδηροηλίας, Γκετσεβίτσιους 13 (3), Σλαφτσάκης 4

ΛΑΡΙΣΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Γκάρετ 6, Ρας 8 (2), Μαραγκός, Χάρις 4 (1), Παπαντωνίου 12 (3), Τόμας 2, Χίκεϊ 16 (1), Τσιλούλης 8 (2), Σπυρόπουλος 6, Φλόιντ 10