Η ομάδα του Βόλου έδειξε πως όταν βάζει κάτι στο μυαλό της το πετυχένει και φυσικά αυτό έκανε και στον αγώνα με τον Παναιτωλικό. Έχοντας μεγάλη απώλεια βαθμών στους προηγούμενους αγώνες και πέφτοντας ψυχολογικά οι παίχτες του Φεράντο δεν πτοήθηκαν και πήραν αυτό που ήθελαν.

Κατά την διάρκεια του αγώνα ο Βόλος έμεινε πίσω στο σκορ αφού στο 39` ο Pierre Sagna έκανε το 0-1 και έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Βόλος άλλαξε πρόσωπο, μπήκε δυναμικά και στο 55` ο Μουνίθ έκανε το 1-1 και λίγα λεπτά αργότερα το 2-1 με τον Μάντζη. Ο Παναιτωλικός δύο λεπτά αργότερα αφού δέχτηκε το γκολ κατάφερε να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 2-2 με τον Ariyibi με τον Βόλο όμως να μην τα παρατά και στο 78` ο Έρικ Γέντριτσεκ βρήκε δίχτυα και έφερε την νίκη στους κυανέρυθρους και την επιστροφή στις νίκες.